Як вести себе з патрулем? Куди скаржитись? Права та обов'язки правоохоронців. Саме ця тема була розібрана на нашій он-лайн "Школі правової допомоги". Допомагали нам в цьому заступниця начальника відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Полтавського місцевого Центру БПВД Анастасія Гречка та Віра Яковенко - Регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Полтавській області.
"До мене за допомогою звернувся чоловік, права якого, як він вважає були порушені під час спілкування з патрулем Нацгвардії. Ми вислухали, підтримали чоловіка , потім разом з Вірою Сергіївною та Анастасією допомогли правильно скласти скарги, відправити їх адресатам. Зараз чекаємо на відповідь. Адже, незважаючи на надзвичайну ситуацію, карантин, належність людини до вразливої групи, права та свободи його, як громадянина України повинні залишатись недоторканими. А то так, не дай боже вернемся у 90-і! - слова кервника проекта PITCH в Полтавській області Сергія Гапоненко. - от і вирішили проінформувати спільноту про права та обов'язки правоохоронців."
Тож сьогодні Анастасія професійно та доступно проінформувала присутніх:
Якщо ж відносно Вас були здійснені неправомірні дії з боку правоохоронців, чи Вас доставили до відділення поліції для складання протоколу, вимагайте у чергового викликати Вам адвоката з Центру надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Віра Сергіівна нагадала присутнім про під час проведення превентивних поліцейських заходів поліція зобов’язана повідомити особі про причини застосування до неї превентивних заходів, а також довести до її відома нормативно-правові акти, на підставі яких застосовуються такі заходи (ст.31 ЗУ «Про Національну поліцію») ; поліцейський зобов’язаний на Вашу вимогу пред’явити службове посвідченняч. 3 ст. 18 ЗУ «Про Національну поліцію».
Пам'ятайте, Ви можете відмовитись від спілкування з поліцейським та не зобов’язані повідомляти місце Вашої роботи, навчання, чим займаєтесь у вільний час… Якщо причина видається Вам обґрунтованою і вимога цілком очевидною – покажіть документ, що посвідчує Вашу особу (паспорт, водійське посвідчення, студентський квиток тощо) або погодьтесь на те, щоб Вас поверхнево оглянули, чи надайте Ваші речі до такого огляду. За відсутності документів поліцейські можуть попрохати назвати Ваші прізвище, ім’я, по-батькові та дату народження. Якщо мова йде про огляд особи або її речей (не поверхневий), то він вимагає додаткових гарантій від свавілля поліцейських. Такий огляд може бути приведений тільки зі складанням протоколу огляду та в присутності двох понятих (свідків). Зазвичай таких людей знайти не так просто, але якщо у Вас є побоювання, що Вам щось підкинуть або завдадуть шкоди, краще дотриматися процедури. Пам’ятайте – просто так вилучити Ваші речі поліцейські не можуть (в тому числі і мобільний телефон), бо вони є Вашою приватною власністю. У будь-якому випадку вилучення, обов’язково складається протокол про вилучення або тимчасове вилучення речей.
Наприкінці Анастасія та Віра Сергіївна залишили номера телефонів за якими оперативно можна зв'язатися та отримати правову допомогу, людям, що її потребують. Ось вони
Телефони фахівців БПВД 050 561 77 46, 068 502 26 64
Телефон Регіонального координатора взаємодії з громадськістюУповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Полтавській області 098 329 69 41
Дякуємо нашим найкращим лідерам спільнот - Яніні Стемковській та Маріні Грідіній - Погорілій за активну участь в обговоренні! Так, за допомогою телефонів, ноутбука та відданості своїй справі працює вся команда Меридіану у період карантину. Звісно, дотримуючись всіх норм безпеки. Ми завжди поруч! Навіть, якщо не фізично, то чути нас, бачити нас, читати нас, отримати допомогу - можна.
Бережіть себе і рідних!
Зателефонуйте нам за номером +38 (099) 234-91-95, або залиште свої контактні дані, і ми зв'яжемося з Вами в найближчий час